Kamenosochařský kurz
Kdy a kde pracujeme
Tyto výjimečné intenzivní skupinové kurzy ručního opracování kamene probíhají na venkově, nedaleko města Rakovník a řeky Berounky. Pracuje se v prosvětlené stodole u rodinného domku se zahradou. Jedná se o několikadenní pracovní cykly - prodloužené víkendy - pátek až neděle. V pátek kurz začíná od 10h.
Rozložení pracovního nasazení a odpočinkových úseků záleží na vás a pátek a sobota není časově limitována, záleží tedy, dle vašeho uvážení, do kdy budete mít chuť tvořit, nebo kdy si uděláte odpočinkové pauzy. V neděli se s prací končí do 18h.
Co vás čeká
Účastníci se seznámí se základy kamenosochařství a vytvoří si vlastní kamennou skulpturu, kterou si mohou ponechat.
V základní ceně kurzovného bude účastníkům na výběr opuka nebo pískovec menších a středních rozměrů a také zapůjčení kamenosochařského nářadí, jako např. kamenosochařské paličky a sekáče. Rozměrnější kamenný materiál je možné po konzultaci s lektorkou dopředu objednat a zajistit.
Kamenosochařská práce se pro někoho, kdo jí nezkusil, možná může zdát pocitově fyzicky náročná, ale nemusí tomu tak vždy být. Můžete se věnovat i jemnějším drobnějším pracím, pokud se obáváte, že byste nemuseli mít pro složitější a rozměrnější realizaci dostatek sil. K tomuto účelu je velice vhodná práce s opukou, která umožňuje vypracovat i nejjemnější detaily a je velice tvárná, lehce opracovatelná, můžeme ji bez problémů brousit a neopotřebovává tolik kamenosochařské nástroje. Její předností je rovněž to, že lze v závěru barevně kolorovat a také např. vyrývat do ní detailní reliéfy.
Pískovec je hrubozrnnější a vyžaduje jiný přístup jak již v samotné stylizaci pracovního motivu, tak také v opracování. Pracuje se v něm ve větších výrazových formách. Pískovců je mnoho druhů a rovněž jejich vlastnosti jsou velice rozdílné, tudíž je těžké tvrdit, že pískovec obecně není vhodný pro detail. I v tvrdosti se pískovce z jednotlivých lokalit velice liší. Proto je důležité rozmyslet se, zda byste raději pracovali s kamenem hrubozrnným, vhodným pro výrazné formy vyjadřování (např. pískovec liberecký), nebo třeba s pískovcem mšenským, který je velice měkký, jemný a tvárný. Na kurzech se, pokud budete mít zájem, můžete rovněž dozvědět informace o tom, jak se vyjadřovat a pracovat v umělém kameni, jaké povrchové úpravy je možné používat atd.
Co budete potřebovat
Na kurzy je potřeba si přinést své vlastní pracovní oblečení, protože při kamenosochařině se hodně práší. Oblečení by mělo být vzdušné, ale mělo by zakrývat co největší část těla Dále je potřeba mít pracovní kožené rukavice a kvalitní jednorázové respirátory, cca 1-2 ks na den. Nutností je si zajistit dopředu ochranné pracovní čiré brýle. Rovněž ochrana sluchu může být užitečná, postačí obyčejné klapkové chrániče, nebo třeba špunty do uší.
Počítejte s tím, že finální sochu, pokud bude větších rozměrů, bude potřeba odvézt po její realizaci autem a je proto dobré mít domluvený odvoz a do kufru auta přibalit deky na obložení sochy, aby při převozu nedošlo k jejímu poškození.
Odhoďte všechny předsudky, kdokoli je schopný si vytvořit krásnou zahradní sochu (abstrakce, figurální, portrétní, zvířecí či ornamentální tématika), pítko pro ptáčky, fontánku, domovní znamení, památeční osobní kámen, originální kamennou nádobu na osázení netřesky či sukulenty, autorský patník, reliéf, …atd.
Těšíme se na vás, pojďte si k nám užít pár neobvyklých letních dnů v příjemném prostředí a nezapomenutelném kolektivu podobně naladěných nadšenců. Většina účastníků kteří se pro tento kurz jednou rozhodli se k nám již tradičně vracejí i několik let, pro jeho neopakovatelnou atmosféru a radost z neobvyklého tvoření.